DNSSEC

Čo je to DNSSEC?
 
DNSSEC je nadstavba DNS (Domain Name System) a má za úlohu zvýšiť bezpečnosť doménových mien. Overuje pravosť informácií získaných z DNS, a predchádza tak problémom, napr. s phishingom a ďalšími nepríjemnými javmi súčasného internetu.
 
S DNSSEC znížite riziko:
- zneužitia vašich emailových schránok
- obchádzania antispamovej ochrany pri kontrole DNS
- prezradenia chúlostivých dát (prístupové heslá, údaje o platobných kartách, atď.)
- útoku na obsah vašej webovej prezentácie
 
Podrobnejšie informácie a technickú špecifikáciu DNSSECu nájdete na adrese: sk-nic.sk/dnssec
 
Kde a ako je možné DNSSEC nastaviť?
 
Zabezpečenie zóny sa v túto chvíľu týka domén s koncovkou .cz, .eu, .sk, .com, .net, .org, .biz, .info, cloud, .tv, .pl a .hu.
 
FORPSI môže DNSSEC nastaviť iba u domén, pri ktorých je vedený ako oprávnený registrátor INTERNET CZ, a.s. doména využíva DNS FORPSI. Služba DNSSEC na DNS FORPSI je poskytovaná zdarma.
Možnosť aktivácie tejto služby je dostupná priamo v zákazníckej administrácii: v karte Domény - jednoduchým klikom na odkaz "Zapnúť DNSSEC".
 
Ak zákazník používa u svojej .cz domény (ktorým registrátorom je INTERNET CZ, a.s.) vlastné DNS, musí najskôr jeho správca cez DNS vytvoriť sadu kľúčov pre doménu tzv. "keyset". Môže ho vytvoriť tu a tento keyset následne pridať k danej doméne cez formulár na zmenu údajov. (Autorizácia zmeny pri doméne sa uskutočňuje heslom k doméne, ktoré je možné si nechať zaslať na email držiteľa či adm. kontaktu cez odkaz "neviem heslo").
 
Vo Whois databáze CZ.NICu sa nastavenie DNSSECu zobrazí okamžite, prakticky sa tak aplikuje počas niekoľkých hodín.