Upload súborov cez PHP

Práva na linuxe Ak potrebujete otestovať, či na Vašom webe funguje upload súborov na server cez php skript, môžete použiť nasledujúci veľmi jednoduchý príklad.
 
Skript nahráte do ľubovoľného adresára, do ktorého je povolený zápis (ďalšie podrobnosti o právach na serveroch s linuxom nájdete v tomto príspevku) a potom ho zavoláte cez prehliadač. Napríklad, ak je nahraný do adresára test v roote webu (adresár /www/test), napíšte do prehliadača: http://www.domena.koncovka/test/upload.php.
 
Pri praktickom použití ešte vložte podmienky na obmedzenie veľkosti súborov, povolené typy súborov (napríklad len obrázky, text...).
 
 
Vlastníkom uploadovaného súboru je Apache (pod ktorým je spúšťaný skript). Pretože defaultné práva uploadovaného súboru sú 600 (viď príspevok), nie je možné s takto nahraným súborom manipulovať cez FTP. Z toho dôvodu je tesne po uploade zavolaná funkcia chmod, pomocou ktorej nastavíme práva tak, aby mohol FTP užívateľ súbor zmeniť/zmazať - tzn. 646 (čítanie a zápis vlastníkom a ostatnými a čítanie skupinou).