Inštalácia phpBB3 fóra

PhpBB fórum je redakčný systém na báze verejného diskusného fóra.  Medzi užívateľmi internetu je v poslednej dobe pomerne obľúbený. Ak teda máte záujem nainštalovať na svojom webe menšie, prípadne ale i väčšie diskusné fórum (najlepšou voľbou je potom napr. Easy hosting na Linuxe), máte možnosť skúsiť práve toto verejne dostupné fórum. Naviac je pod licenciou GNU/GPL celkom zadarmo.
 
Kde sa dá phpBB fórum stiahnuť
 
PhpBB fórum sa dá stiahnuť na oficiálnych stránkach komunity - www.phpbb.com. Stačí si teda danú stránku zobraziť, kliknúť na zelené pole DOWNLOAD LATEST RELEASE a vybrať si súbor phpBB-3.0.0.zip. Tento súbor si uložte niekam na pevný disk svojho počítača. V tomto súbore totiž budú všetky potrebné zložky, ktoré budeme v neskoršom kroku kopírovať na FTP.
 
Príprava inštalácie na počítači
 
Táto fáza je pomerne jednoduchá. Stačí iba vziať súbor phpBB.zip a jeho obsah rozbaliť niekam k sebe na PC. Tieto dáta totiž budeme na FTP kopírovať rozbalené a v zip súbore by nám boli nanič.
 
 
prenášanie súborov zo .zip súboru do priečinka forum
 
Príprava inštalácie na FTP
 
Táto fáza je opäť veľmi jednoduchá. Je v nej nutné súbory z rozbaleného zipu vziať a nahrať na FTP. Ak na doméne nechcete mať nič iné než fórum, nahrajte súbory do rootu webu. Ak má byť fórum iba súčasťou nejakých už fungujúcich stránok, odporúčame použiť (resp. na FTP vytvoriť) priečinok "forum" (názov priečinka si, samozrejme, môžete zvoliť ľubovoľne).
 
presúvanie súborov z počítača na FTP pomocou total commandera
 
Inštalácia
 
Inštalácia samotná sa uskutočňuje cez webový prehliadač. Prvý krok je teda taký, že si do prehliadača napíšete názov svojej domény. Ak ste nahrali fórum do iného priečinka na FTP, musíte do prehliadača napísať aj priečinok -> napr. www.vasadomena.sk/adresar-s-forom/. Ak sa Vám v tomto kroku namiesto inštalácie zobrazí chyba (internal server error), je nutné na FTP premenovať špeciálny súbor .htaccess. Pravdepodobne v ňom budú nepovolené direktívy. Stačí ich premenovať napríklad na .htaccess1, čím sa súbor deaktivuje. Tento súbor je v koreňovom adresári fóra skrytý, takže si musíte v FTP klientovi nastaviť viditeľnosť súborov s atribútom skrytý (v total commanderi je to záložka sieť -> FTP - zobraziť skryté súbory). Ak by ste .htaccess používať chceli, je nutné z neho odstrániť nepovolené direktívy (napr. Options + FolowSymlinks).
 
Prvý krok inštalácie
 
Kliknite si na inštalačnej obrazovke na záložku INSTALL. Ukáže sa Vám uvítacia obrazovka s popisom požiadaviek fóra na SQL server. Kliknete teda na "Proceed to next step."
 
tu na obrazovke kliknete na tlačidlo "proceed to next step"
 
Druhý krok inštalácie
 
Po kliknutí na tlačidlo "proceed to next step" sa Vám zobrazí obrazovka, kde Vám inštalátor vypíše, aké požiadavky Váš server spĺňa, a aké nie (budete mať pár červených chybných hlášok pri databáze, ale nič sa nedeje -> nám bude stačiť iba MySQL Available). Na ďalší krok si teda kliknite dole na tlačidlo "Start install".
 
Inštalátor vypisuje splnené a nesplnené požiadavky na server
 
Tretí krok inštalácie
 
V tomto kroku si nastavíme databázu. Tú nastavte nasledovne podľa nižšie vypísaných bodov. Akonáhle to budete mať vyplnené, kliknite na "Proceed to next step". Ak zadáte prihlasovacie údaje správne, vypíše Vám inštalátor niečo v zmysle "Succesfull connection". Opäť si kliknete na "Proceed to next step".
  • database type: zvoľte v rolleri MySQL (prípadne inú db, ktorú použijete)
  • database server or hostname: tu napíšete názov svojho servera (napr. c79un.forpsi.com)
  • database server port: nie je nutné vypĺňať - nechajte prázdne
  • database name: názov databázy
  • database username: login k databáze
  • database password: heslo na prístup do databázy
  • prefix for tables in database: tu si zvolíte prefix tabuliek (odporúčame nemeniť)
údaje k databáze
 
Štvrtý krok inštalácie
 
Po pripojení k databáze Vás inštalátor vyzve k zadaniu administrátorského mena, hesla a emailu. Políčka confirm sú len potvrdzovacie a zadáva sa do nich ten istý údaj na potvrdenie správnosti. Tlačidlom "proceed to next step" sa opäť pokračuje ďalej v inštalácii (je potrebné kliknúť dvakrát, nakoľko inštalátor ešte potvrdí vloženie admin údajov).
 
vyplnenie administrátorských údajov
 
potvrdenie vloženia admin údajov
 
Piaty krok inštalácie
 
Tu už sme relatívne na konci. Inštalátor nám už len svojou hláškou (The confirmation file has been written. You may now proceed to the next step of the installation) potvrdí, že konfigurácia prebehla v poriadku. Stlačením tlačidla "proceed to next step" sa prihlásite do prvej predzákladnej administrácie fóra. Potom opäť vyplňte požadované údaje a kliknite na známe tlačidlo na pokračovanie. Inštalátor Vás ubezpečí o zapísaní potrebných tabuliek do databázy. Už poslednýkrát kliknete na "proceed to next step" a je hotovo. Tlačidlom "login" sa prihláste do administrácie fóra.
 
Dokončenie inštalácie
 
K dokončeniu správnej inštalácie fóra sa ešte poslednýkrát prihláste na FTP pomocou FTP klienta a zmažte v ňom priečinok install. Toto je už naozaj posledný krok. Teraz už môžete administrovať novo nainštalované phpBB fórum.
 
 
novo nainštalované fórum