Inštalácia redakčného systému Wordpress

Čo je to Wordpress?
 
Wordpress je redakčný systém založený na technológii PHP a MySQL. Je písaný v licencii GNU/GPL a je teda kompletne zadarmo (je tiež zadarmo šíriteľný a upravovateľný). Ako redakčný systém tak obsahuje všetko, čo je nutné na správu blogu či webu. Je v ňom možné vytvárať články, stránky, uploadovať dáta na FTP, vkladať obrázky, vytvárať galérie a mnohé iné.
 
Aký hosting si u Forpsi pre Wordpress zvoliť?
 
Pre Wordpress odporúčame akýkoľvek webhosting na platforme Linux.
 
Kde stiahnuť Wordpress?
 
Wordpress je možné stiahnuť na domovskej stránke www.wordpress.org.
 
Stiahnutie inštalačného súboru
 
Ako prvý krok inštalácie je nutné stiahnuť si archív so súbormi Wordpressu priamo z jeho domovskej stránky. Na adrese wordpress.org si teda nájdite záložku "download" a pomocou tlačidla "download" pod danou záložkou stiahnete archív s dátami. Tento archív si potom na PC rozbaľte.
 
Kopírovanie súborov na FTP
 
Akonáhle si archív s dátami na svojom osobnom počítači rozbalíte, je nutné dáta nahrať na FTP účet, ktorý máte zriadený v rámci svojho webu pre danú doménu či subdoménu. Dáta teda nahrajte priamo do rootu FTP (obvykle priečinok www), či do priečinka subdomény, pre ktorú má byť Wordpress nainštalovaný.
 
 
Inštalácia Worpressu
 
Teraz teda napíšte názov svojej domény (prípadne subdomény) do prehliadača a voľbu potvrdte. Ako prvá sa Vám zobrazí obrazovka:
 
 
Stlačte teda tlačidlo s nápisom "Create a Configuration File". Tým sa presuniete na ďalšiu časť inštalácie, v ktorej stlačíte tlačidlo "Let´s Go". V nasledujúcej časti je nutné definovať pripojenie k databáze.
 
  • database name - názov databázy
  • user name - login databázy
  • password - heslo k databáze
  • database host - databázový server
  • table prefix - prefix tabuliek
 
Po upresnení údajov na pripojenie k databáze kliknite na tlačidlo "Submit".
 
 
Do políčok blog title a your email teda vložte patričné informácie a kliknite na tlačidlo "Install Wordpress". Inštalácia sa začne ihneď. Ako email odporúčame uviesť skutočnú a fungujúcu emailovú adresu, pretože sa na ňu odosiela vygenerované admin heslo. Po kliknutí na tlačidlo "Install Wordpress" uskutoční inštalátor zápis patričných tabuliek do databázy a ihneď Vám ukáže vygenerované administrátorské heslo a login.
 
 
Heslo administrátora si teraz skopírujte do schránky, pričom dávajte veľký pozor na to, aby ste si spolu s heslom neskopírovali tiež medzeru pred alebo za ním. Teraz máte Wordpress plne nainštalovaný a môžete uskutočniť prvé prihlásenie. Na stránke vasadomena.sk/wp-admin (alebo tlačidlom "Log in") zadajte login admin a k nemu patričné heslo. Ihneď na to sa prihlásite do administračného rozhrania novo-nainštalovaného Wordpressu.