Inštalácia CMS Drupal na webhosting s OS Windows

Drupal je redakčný systém založený na technológiách PHP a MySQL. Je vyvíjaný komunitou vývojárov pod licenciou GNU/GPL, čo znamená, že je voľne a zadarmo dostupný, a že je možné ľubovoľne zasahovať do jeho zdrojového kódu. Aj keď je tento redakčný systém určený primárne pre Linuxové servery (Apache), je možné ho prevádzkovať i na našich Windows serveroch (IIS). Pri používaní Drupalu na Windows severi je ale nutné brať do úvahy určité obmedzenia, ktoré sa k týmto serverom vzťahujú. Prvé obmedzenie spočíva v nemožnosti používať mode_rewrite a htaccess na prepis URL na tzv. "peknú" URL, druhé obmedzenie je potom v nemožnosti používať klasický linuxový CHMOD pre nastavenie práv na adresári a nutnosť využívať pre tieto záležitosti Control panel.
 
Pozor! Drupal vyžaduje bezdpodmienečne nastavené register_globals na OFF. Windows hosting má defaultne nastavenú hodnotu na ON. Je teda nutné si cez kontaktný formulár zažiadať o vypnutie tejto direktívy.
 
Kde je možné Drupal stiahnuť
 
Drupal je zadarmo k stiahnutiu na jeho oficiálnom webe www.drupal.org. Je tu dostupná vždy posledná vydaná a stabilná verzia.
 
Na akom webhostingu je možné Drupal použiť
 
 • email hosting - nie
 • pidi hosting - nie
 • dynamic hosting - áno (je nutné dokúpiť si MySQL databázu)
 • normal hosting - áno
 • exclusive hosting - áno
 • easy, advanced, professional hosting - áno
Príprava inštalácie Drupalu
 
Celý proces prípravy spočíva v tom, že je nutné stiahnuť zip súbor z vyššie uvedenej adresy, ten potom rozbaliť vo svojom počítači (zip je dnes bežne integrovaný do systému Windows) a nakoniec rozbalené dáta nahrať na FTP priestor Vášho webu. Ak bude Drupal slúžiť ako primárny systém pre Váš web, odporúčame ho nahrať do priečinka www. V prípade, že chcete mať na FTP nahraných viac systémov pre správu webu, je samozrejme možné nahrať Drupal i do ľubovoľného iného priečinka ako napr. www/drupal (pozor, priečinok bude viditeľný v URL).
 
Inštalácia Drupalu
 
Prvým potrebným úkonom na inštaláciu Drupalu je nastavenie práv pre priečinky a súbory, do ktorých bude Drupal potrebovať zapisovať. To je možné uskutočniť cez Control panel, ktorý je dostupný na adrese cp.forpsi.com. Do Control panelu sa prihlásite zadaním názvu domény bez www a s použitím hesla k FTP.
 
 
Vo vnútri Control panelu si potom kliknete na tretiu záložku "oprávnenia". V ľavom menu vyberte priečinok, kde máte Drupal nainštalovaný a v okienku "predpripravené šablóny" vyberte položku Drupal. Kliknite na tlačidlo "použiť".
 
 
Control panel nastaví sám práva pre tieto priečinky a súbory:
 • /sites/default
Akonáhle budete mať práva nastavené, je nutné na FTP ešte vytvoriť konfiguračný súbor. Na FTP si teda otvorte priečinok /sites/default a nájdete v ňom súbor default.settings.php. Tento súbor si skopírujte a v rovnakom priečinku vytvorte jeho kópiu, avšak pomenovanú už len ako settings.php (výsledok teda bude, že v priečinku bude súbor settings.php a default.settings.php). Až teraz je možné pokračovať v inštalácii cez webový prehliadač. Do webového prehliadača si teda napíšte názov Vašej domény a stlačte Enter. Ak máte Drupal nahraný v nejakom podpriečinku, pripíšte ho, samozrejme do URL tiež (napr. mojadomena.sk/drupal/). Po zadaní Vašej domény do prehliadača nabehne prvá časť inštalácie Drupalu, kde si zvolíte požadovaný jazyk. V druhej časti Drupal iba overí nastavenie webservera a ak je všetko v poriadku, presunie Vás na tretí krok.
 
V treťom kroku inštalácie je nutné zadať pripojenie k databáze. To zadajte nasledovne:
 • database type - typ databázy (zvoľte MySQL)
 • database name - názov databázy
 • database username - login do databázy
 • database password - heslo k databáze
Ďalej si na danej stránke kliknete na položku "Advanced options". Rozbalí sa Vám podmenu, kde je nutné nastaviť názov databázového servera a prefix tabuliek. Namiesto predvyplneného localhostu teda zvoľte názov svojho skutočného databázového servera (napr. c168um.forpsi.com). Po vyplnení všetkých údajov kliknite na "save and continue".
 
 
Ak ste všetko zadali správne, uskutoční Drupal finálnu inštaláciu a presunie Vás na stránku, kde sa už iba nastavia informácie o webe.
 • site name - názov webu
 • site email adress - emailová adresa správcu webu
 • username - užívateľské meno správcu
 • password - heslo správcu
 • confirm password - potvrdiť heslo
Teraz už len stlačte tlačidlo "save and continue" a Drupal je plne pripravený k používaniu.